Co je udržitelná móda a proč ji nosit?

Co je udržitelná móda a proč ji nosit?

Pomalu se začalo objevovat před několika lety, nyní je slovo udržitelnost naprosto běžným slovem. Týká se mnoha odvětví našeho života, módu a oblékání nevyjímaje. Protože možná právě v této oblasti je velkým problémem a tak i důležitým tématem. Proč stojí udržitelné a etické oblečení za naši pozornost?


 Přírodní materiály


Ta otázka je nasnadě – proč si pořizovat tričko za tisíc korun, když můžu mít podobné, mnohdy i barevně zajímavější, za desetinu ceny? A co na tom, že to dražší vydrží déle, u trička za sto korun mi nebude líto, když ho za pár měsíců vyhodím. Jsou vám tato slova povědomá? Bez pochyby někdy napadla každého z nás, ale o tom právě princip udržitelnosti je. Přemýšlet o tom, proč nějaké tričko stojí sto korun, když i v tom je započítaný marketing velkého oděvního řetězce, a proč jiné, obyčejnější a od neznámé značky, stojí mnohonásobně víc. Není to samozřejmě pravidlem, ale to dražší skutečně oceňuje lidskou práci tak, jak by měla být oceněna, myslí na přírodu a na to, aby tričko vydrželo. 


 


Konzumní způsob života způsobil nadbytek odpadu, příšerné pracovní podmínky v zemích třetího světa a také devastaci přírody. Když se nad cenou levného trička zamyslíme, je jasné, že jeho skutečný výrobce, člověk, který jej sešíval dohromady, nemohl být za odvedenou práci adekvátně oceněn. V ceně je totiž započítaný materiál, doprava, marketing značky, platy zaměstnanců, nájmy, energie a další spousty drobnějších výdajů. Pracovník v čínské nebo třeba bangladéšské fabrice pak dostane naprosté minimum, ale musí brát, co je, aby uživil rodinu. A my máme radost, jak jsme ušetřili.


 Barevné látky


Je to v našich rukou. My tomuto způsobu výroby můžeme říci sbohem a pořídit si tričko od lokální značky, etické a udržitelné. Ano, zaplatíme za něj více, ale budeme mít originální kousek, z něhož můžeme mít vnitřní radost. Je na každém z nás, zda zůstaneme v kolotoči konzumu, a nebo zkusíme jinou cestu, šetrnější. 

 

Share