Mít svůj vlastní dům nebo byt je touhou mnoha lidí, zvláště těch mladých. Avšak vzhledem k ceně nemovitostí je pro většinu z nich nepravděpodobné, že svého cíle dosáhnou. Jediným případem, kdy je to možné, je, když jim rodiče již od dětství na tento účel spořili, buď do kasičky, nebo pomocí některého z mnoha stavebních spoření.
Jiným řešením je vzít si hypotéku. Jedná se o účelovou půjčku, určenou na koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Existuje jí mnoho typů, které mají různé podmínky uznání žádosti, takže si může vybrat prakticky každý.
Problémem ovšem může být právě to, že ona nemovitost musí být předem vybrána. Co když jich máme vytypovaných několik a chceme se rozhodnout až podle toho, jakou velikost hypotéky nám poskytovatel přizná?
V tomto případě je vhodná takzvaná neúčelová hypotéka. I když neúčelová je jen částečně. Koneckonců, pokud by nebylo vůbec určeno, na co se peníze mohou použít, šlo by o běžnou půjčku, kterých je na trhu spousta.
Zde je však stále nutné, aby peníze byly použity na nákup či rekonstrukci nemovitosti. Jediný rozdíl je, že nemusíte předem dokládat, o jakou konkrétní nemovitost se jedná. To je poměrně výhodné, neboť se nemusíte bát, že vám na danou nemovitost peníze nedají.
Zde peníze dostanete, a až poté se definitivně rozhodnete, na jaký dům, byt či pozemek je použijete. To se hodí, pokud jich máte vyhlédnutých několik, a chcete se rozhodnout teprve, až budete vědět, kolik peněz dostanete.
Výhodou je také fakt, že zde se vám může zaplatit i celá částka nemovitosti, kdežto obvykle dostanete jen určité procento.
Má to však háček. Je samozřejmé, že na tento účel musí být použity veškeré půjčené peníze, a tento fakt musíte doložit například kupní smlouvou, případně fakturami. Tak se totiž předejde situacím, kdy si člověk vezme velkou hypotéku, koupí za ni ten nejlevnější pozemek v okolí a zbytek utratí jinak.
Záleží tedy na vás, zda se pro tento typ rozhodnete. Pamatujte, že je pouze jeden z mnoha.