Stále je mezi námi obrovské množství lidí, kteří nejsou znalí finanční gramotnosti, kteří nemají finanční rezervu a neumí hospodařit se svými financemi. Proč tomu tak je a kam tento nešvar spěje? Jak naučit občany utrácet s rozumem a nežít od výplaty k výplatě?
I v současnosti, v 21. století, kdy je všeho dostatek až nadbytek, je spousta rodin, které nevychází se svými příjmy, které žijí od výplaty k výplatě a kterým nezbývají finance na nenadálé výdaje. Proč tomu tak je a jak bychom měli situaci napravit?
Rovnou Vám můžete říct, že je potřeba s výchovou schopnosti práce s financemi začít již u našich dětí. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Naše děti jsou naše budoucnost. Je potřeba, abychom je již v dětství naučili hospodařit s penězi. Děti také kopírují naše počínání. Proto, když v nás vidí rodiče, kteří s penězi umí zacházet, je více než pravděpodobné, že z nich vyrostou hospodární jedinci.
Naopak, pokud naše děti již od nízkého věku vidí, že utrácíme za hlouposti, že si peněz nevážíme, že si půjčujeme, kde můžeme, vyvolá to v nich jen pocity, že je to takto něco normálního a přirozeného.
Na základních a středních školách se finanční gramotnost začala vyučovat, i to je dobře. Většinu práce by měl odvést rodič, ale vzdělávací instituce by tuto problematiku také neměly přehlížet.
Jakou byste měli mít finanční rezervu? Říká se, že finanční rezerva, kterou budete mít k dispozici, pokud by se udály nějaké nečekané události, by měla být ve výši 3 Vašich platů. Pokud je Váš měsíční příjem 20 000 CZK čistého, měli byste mít ušetřeno minimálně 60 000 CZK.
Dále je doporučováno, abyste si z měsíčního platu odkládali 10 % platu. To znamená, že, pokud vyděláváte výše zmíněných 20 000 CZK, si musíte každý měsíc odložit 2 000 CZK stranou a tím si budete ukládat svou finanční rezervu. To máte ročně 12 x 2 000 = 24 000 CZ/za rok, 120 000 CZK za 5 let.
Myslete na to, jakým způsobem žijete a myslete na Vaši budoucnost a na budoucnost Vašich dětí.